W XXI wieku nastąpiła ogromna zmiana na rynku telekomunikacyjnym. Na początku tego stulecia rozpowszechniły się telefony komórkowe, by zaledwie dekadę później zostały wyparte przez smartfony, które służą nie tylko jako środek komunikacji, ale także jako przenośny komputer. Postęp technologiczny oraz ogromny wzrost popularności kart płatniczych odegrał kluczową rolę w powstaniu tzw. płatności mobilnych HCE (z angielskiego Host Card Emulation), czyli technologii pozwalającej na zbliżeniowe płatności telefonem. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie, gdyż nie wymaga noszenia przy sobie karty płatniczej. Jeśli jeszcze nie korzystasz z takiej opcji, warto się z nią zapoznać.
Wymagania
Aby korzystać z HCE, konieczne jest przede wszystkim posiadanie komórki z Androidem w wersji 4.4 lub wyższej (w Pekao można korzystać również ze smartfonów z systemem Windows), wyposażonej w moduł NFC, który pozwala na transakcje bezdotykowe. Niezbędne jest również posiadanie osobistego rachunku bankowego oraz zainstalowanej aplikacji bankowości mobilnej swojego banku. To właśnie w tej aplikacji należy utworzyć i włączyć wirtualną kartę HCE. Jeśli korzystasz z kilku aplikacji bankowości mobilnej, musisz wybrać domyślny sposób płatności, czyli która karta HCE będzie domyślnie aktywna. Wymagany jest także odrębny numer PIN, dzięki któremu będzie można dokonywać płatności powyżej 50 zł. Po takiej konfiguracji płatność HCE jest niezwykle prosta. Wystarczy włączyć moduł NFC, a następnie przybliżyć odblokowany smartfon do terminala w sklepie. Zanim nastąpi płatność telefonem, warto się upewnić, że obudowa komórki nie blokuje sygnału NFC.
Z płatności HCE obecnie korzysta większość banków, w tym mBank, PKO BP, Alior Bank, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, Bank Pekao, Eurobank i T-Mobile Usługi Bankowe.
Warto także wspomnieć, że tej technologii używa również bardzo popularny Android Pay – mobilny portfel Google. Jednak w tym wypadku należy posiadać kartę płatniczą, którą „podpina” się pod aplikację mobilną. Płatności zbliżeniowe HCE nie wymagają posiadania fizycznej karty bankowej, a jedynie wirtualnego konta.
Bezpieczeństwo i koszt płatności HCE
Używanie HCE jest w pełni bezpieczne, bowiem jest ono chronione przez kilka zabezpieczeń. Przede wszystkim nad całym procesem czuwa system bezpieczeństwa danego banku. Ponadto płatność możliwa jest dopiero po odblokowaniu telefonu, a wszystkie płatności powyżej 50 zł wymagają wpisania na terminalu kodu PIN. Trzeba zatem pamiętać, aby w razie zgubienia telefonu niezwłocznie zablokować wirtualną kartę HCE, dzwoniąc pod infolinię swojego banku. Wszelkich czynności, jak choćby przeglądanie historii operacji, zmiana numeru PIN czy ustawienie limitów, można dokonać w aplikacji mobilnej banku.
Korzystanie z płatności HCE jest zasadniczo bezpłatne. Przed skorzystaniem z tej formy zapłaty lepiej jednak dokładnie zapoznać się z ofertą swojego banku, aby uniknąć niespodzianek.
Podsumowanie
Na rynku na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele rodzajów wirtualnych portfeli i płatności mobilnych, jak np. BLIK, Android Pay, IKASA, PeoPay, IKO itp. To jasno wskazuje, że ludzie chcą korzystać z takich rozwiązań. Płatność za pomocą telefonu komórkowego zyskuje coraz większe grono zwolenników, gdyż jest szybka, prosta i bezpłatna, a także nie wymaga noszenia przy sobie karty płatniczej. Obecnie niemal każdy zawsze zabiera ze sobą smartfon, dzięki czemu płatność nigdy nie będzie stanowić problemu. Za sukcesem płatności HCE stoi przede wszystkim prostota – wystarczy pamiętać o telefonie komórkowym, aby zawsze móc zadzwonić, skorzystać z Internetu, a teraz także zapłacić za zakupy.
5.9.2017 01:23:50