Telefony komórkowe już od kilku lat przestały służyć wyłącznie do wykonywania połączeń. Te urządzenia pozwalają także przeglądać Internet czy robić zdjęcia, ale ostatnio zyskały nową funkcję. Obecnie popularność zyskują bowiem portfele elektroniczne oraz płacenie za pomocą smartfona. Rozwiązanie to z pewnością ułatwia robienie zakupów, gdyż nie wymaga noszenia karty płatniczej. Aby sprostać oczekiwaniom, w listopadzie ubiegłego roku na rynek polski wszedł tzw. Android Pay – stworzona przez Google aplikacja portfela elektronicznego oparta o płatności HCE. Co ciekawe, Polska była szóstym krajem, w którym udostępniono tę usługę, zaraz po USA, Wielkiej Brytanii, Singapurze, Australii i Hong Kongu.
Jak korzystać z Android Pay?
Z usługi tej korzystać może każdy, kto ma konto w banku współpracującym z Google. Są to: Alior Bank, mBank, Bank Zachodni WBK, Eurobank, nestBank, Orange Finanse oraz T-mobile usługi bankowe. Należy również wspomnieć, iż AndroidPay to nie tylko usługa płatności mobilnych, ale również e-portfel, w którym można dodawać wszystkie swoje karty lojalnościowe. Aby zacząć korzystać z Android Pay, wystarczy posiadać smartfona z systemem Android nie starszym niż wersja 4.4, obsługującego płatności zbliżeniowe, czyli wyposażonego w moduł NFC. Co ważne, obecnie zdecydowana większość smartfonów spełnia te wymagania. Konieczne jest również posiadanie fizycznej karty debetowej lub kredytowej jednego z banków wymienionych wyżej.
Pierwszym krokiem jest instalacja aplikacji Android Pay dostępnej w sklepie Google Play. Następnie wystarczy otworzyć aplikację i dodać swoją kartę płatniczą. Można to zrobić poprzez wykonanie jej zdjęcia lub ręczne wpisanie danych. Należy również podać adres zamieszkania, co pozwoli na dokonywać zakupów internetowych. Po dodaniu karty bank wysyła SMS-a z kodem autoryzacyjnym, o którego wpisanie poprosi AndroidPay. Po tych czynnościach można już płacić zbliżeniowo za zakupy zarówno w sklepach, jak i w aplikacjach. Istnieje także możliwość dodania do e-portfela kart lojalnościowych i podarunkowych.
Jak płacić telefonem?
Po wykonaniu powyższych kroków pozostaje już tylko płacić za zakupy telefonem. Z płatności zbliżeniowych można korzystać wszędzie tam, gdzie akceptuje się płatności zbliżeniowe za pomocą kart Mastercard lub Visa. Przy kasie powinny znajdować się symbole płatności zbliżeniowych lub AndroidPay.
Przed płatnością wystarczy włączyć NFC w telefonie, a następnie zbliżyć go do terminala płatniczego. Jeśli kwota zakupów przekroczy 50 zł, klient będzie poproszony o wpisanie PIN-u na terminalu (podobnie jak przy płatnościach zbliżeniowych zwykłą kartą). Po zaakceptowanej transakcji na telefonie pojawi się potwierdzenie.
Korzyści
Płatność za pomocą Android Pay pozwala korzystać z tych samych przywilejów, co karta płatnicza, jak choćby zbieranie punktów lojalnościowych. Android Pay wychodzi także naprzeciw oczekiwaniom klientów, tworząc tzw. „wyjątkowe oferty”. Jeśli zainstalujesz do 5. października 2017 roku i wybierzesz w menu „Wpisz kod promocyjny”, a następnie wpiszesz „Android20”, do Twoich kart zostanie dodana karta podarunkowa o wartości 20 zł na zakupy w sklepach Żabka i Freshmarket.
Bezpieczeństwo
Podczas korzystania z Android Pay prawdziwy numer karty użytkownika nie jest udostępniany sprzedawcy. Aplikacja korzysta jedynie z numeru konta wirtualnego, a więc wszelkie dane są w stu procentach bezpieczne. W przypadku zgubienia telefonu wystarczy zablokować go poprzez menedżera urządzeń Android, zabezpieczyć nowym hasłem lub usunąć wszystkie dane osobowe. Menedżer ten działa za pomocą konta Google, który jest wykorzystywane w smartfonie.
19.9.2017 00:41:48